شناشیر صندلی تمام چوب

نخستین نمایشگاه صندلی سه نسل از معماران معاصر ایران که توسط خانم مهندس الناز طهرانی جمع آوری شده دیروز در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

در این نمایشگاه سعی شده است تا بعد دیگری از شخصیت حرفه ای معماران به جامعه هنری معرفی شود و معماران بینش خود در طراحی را بدون حضور کارفرما در استانداردی شناخته شده ارائه دهند و جوهر هنر خود را در خلق صندلی به نمایش گذارند .

شرکت آیریس نماینده انحصاری Ekosampo ترمووود فنلاند نیز مفتخر است تا در این همایش حامی جناب آقای مهندس مشهدی میرزا باشد تا این ایده مبتکرانه و زیبا به نام صندلی شناشیر را به مرحله اجرا درآورد .

مهندس علیرضا مشهدی میرزا فارغ التحصیل کارشناس ارشد معماری از دانشگاه علم و صنعت میباشد که فعالیت حرفه ای خود را از سال 1378 آغاز کرده است کسب جوایز داخلی و بین المللی معماری و همچنین چاپ آثار وی در خارج از ایران دستاورد 15 سال فعالیت حرفه ای معمار در طراحی و اجرای پروزه های مسکونی – اداری – تجاری و ... در داخل و خارج از کشور است . خانه آجربافت، بانک ملت شعبه استاد نجات الهی و خانه چهل گره از شاخص ترین پروژه های این معمار است .

و اما ایده اولیه ساخت صندلی شناشیر از زبان مهندس علیرضا مشهدی میرزا :

چندی پیش همسرم صندلی کوچکی را در تراس خانه مان قرارداد این صندلی رفته رفته تبدیل به بخشی از جریان زندگی در خانواده ما شد . من و همسرم و شایگان اوقات زیادی از شب را در تراس وبرروی این صندلی گذراندیم .تراس تبدیل به فضای گپ و گفتگو آرامش و اندیشیدن شد صندلی و تراس هر کدام مفهوم جدیدی به دیگری دادند، اینجا صندلی صرفا ابژه ای برای نشستن نیست ،وسیله ایست برای مکث در پل ارتباطی درون و بیرون خانه و تراس فضایی برای آرامش ،ملاقات و بخشی از زندگی ماست .

صندلی و تراس بهانه ای شدند برای طراحی من به عنوان یک معمار "شناشیر" دو صندلی مقابل یکدیگر است که با قرار گرفتن مقابل هم تراس کوچکی را بوجود می آورند. جداره ای که به سمت بیرون (فضای شهری) است دیوار امن نام دارد که نوارهای چوبی نقش کنترل اشعه آفتاب و نور شدید را دارد علاوه برآن دیواره امن ارتباط درون به بیرون را به لحاظ بصری دارد و ارتباط بالعکس امکان پذیر نیست . یعنی افرادی که پشت دیوار و برروی صندلی در تراس استراحت میکنند از بیرون دیده نمیشوند دو صندلی مقابل یکدیگر برای دو عضوی از یک خانواده یا دو دوستی است که ترجیح میدهند در فضایی مابین درون و بیرون بدون مزاحمت دید و در آرامش یکدیگر را ملاقات کنند .

شناشیل(معماری بومی حاشیه خلیج فارس)

در عربی شناشیل به معنای بالکن چوبی کرکره دار است که جلوی پنجره های طبقات فوقانی خانه ها قرار میگیرد . شناشیل معمولاً مشرف بر حیاط یا کوچه است تعبیه کرکره های شناشیل طوری است که نور و هوا را به داخل راهرو یا اتاق هدایت می کند شیب کرکره از بالا به پایین است به طوری که از بالا کوچه پایین دیده میشود اما از پایین نمی توان بالا و داخل اتاق را دید .

علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند در تاریخ 3 الی 17 مهرماه 1394 به سالن یک فرهنگسرای نیاوران در ساعت 10 الی 20 مراجعه فرمایید.

با تشکر

روابط عمومی شرکت آیریس

 

تماس با ما

تهران،نیاوران،خیابان پور ابتهاج(نرسیده به کاشانک)،خیابان خداوردی،کوچه آراسته،پلاک 12

تلفن: 22296209 -22286212
فکس: 26455246