مصاحبه هفته نامه پیام ساختمان با مدیر عامل شرکت آیریس(قسمت اول)

ترمووود،طنین آهنگ طبیعت بر زندگی

 

نما مرز باریکی است که بنا را به عنوان عنصری مجرد به شهر پیوند می زند،جایی که خانه به شهر می رسد،نما ویترین معماری خانه است ،سطحی که قاعدتاً باید بتوان از روی آن درباره درون خانه، شمایی کلی در ذهن تصور کرد.در این بین که نماهای کامپوزیت  آلومینیومی چند صباحی است که چهره شهر را به آشوب و بی نظمی کشانده است وارد شدن چوب به نماهای  ساختمان های ایران اتفاق بسیار خوشایندی است.زیرا چوب یک عنصر از طبیعت است علاوه بر اینکه به چرخه محیط طبیعی باز می گرددحس زیبایی شناسی و آرامش را به به شهر باز می گرداند.
به منظور آشنایی با ترمووود و خواص آن با آقای امین فخفوری ،مدیر عامل شرکت آیریس تابان آسیا،(نماینده انحصاری و رسمیekosampoفنلاند )گفتگویی داشتیم.
در مورد تاریخچه ورود چوب نمابه ایران برایمان بگویید!!

در واقع اولین محموله چوب نما(ترمووود)توسط من و شرکاء آن زمان  در سال 1387  به صورت تجاری وارد ایران شد تا قبل از آن به صورت گسترده و وسیع  روی این متریال فعالیت جدی صورت نگرفته بود،البته مهندسانی بودند که  به صورت خود جوش از چوب هایی در نما ها و ساختمان های خود استفاده کرده بودند ولی از سال 87 با واردات چوب های مخصوص نما(ترمووود) و اجرای چندین پروژه و نشان دادن زیبایی های چوب در نما و ماندگاری خوب آن به صورت آهسته جای خود را در بین معماران وکارفرمایان و پیما نکاران باز کرد تا جایی که امروز تبدیل به یک صنعت شده است.


آقای فخفوری این پرسش برای بسیاری از خوانندگان و مصرف کنندگان پیش می آید که چوب عادی که در مقابل عوامل محیطی باران،باد ،آفتاب و ... مقاوم به نظر نمی رسد چگونه می تواند برای نمای ساختمان به مدت طولانی استفاده شود؟؟؟

پاسخ ا ین پرسش در مراحل  تولید این محصول نهفته است. این فرایند به روش های متفاوتی در دنیا اجرا می شود .یکی از رایج ترین این روش ها به شرح زیر  می باشد.
در فاز اول چوب در حالیکه توسط بخار محافظت می شود،به سرعت تا حدود 100 تا 130 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود.
در فاز دوم حرارت ،حدود185 تا 215 درجه سانتیگراد افزایش مییابد.این درجه حرارت ها حدود 2 تا 3 ساعت بصورت ثابت باقی میماند.در انتهای این مرحله رطوبت داخل چوب به صفر می رسد.
 درفازسوم  توسط اسپری آب، درجه حرارت پایین آورده می شود.سپس رطوبت چوب که به صفر درصد رسیده بود به 4 تا 6 درصد می رسد.

در واقع کلیه باکتری های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از قبیل رطوبت ،صمغ،.......)می شوددر این فرایند 36 ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید با قابلیت های بالا به وجود می آورد.

با توجه به اینکه شماجزء اولین افراد وارد کننده چوب نما به ایران بودید می توانید توضیحی در رابطه با ترموودها((Thermo wood و چوب های حرارت داده شده) (Heat treat woodبرای ما بدهید و اینکه این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟؟ودر واقع کلمه ترمووود به چه معناست؟؟

به نکته بسیار مهمی اشاره کردید متاسفانه در کشور ما آگاهی سازی در مورد یک محصول جدید به صورت واضح و کامل انجام نمی شود شاید شما هم کلمه ترمووود را بارها شنیده اید ولی آیا می دانید که ترمووود تنها یک برند تجاری است نه یک فرآیند  فن آوری چوب!!!!!!
بلکه نام عملیاتی که روی چوب انجام می شود تا آن را برای استفاده در فضا های بیرونی آماده کند Heat treat  کردن  یا حرارت دادن  چوب نام دارد  که با پیشرفت علم و تکنولوژی تبدیل به یک صنعت شده است که عمدتاً در فنلاند تمرکز یافته است.
و اما در مورد ترمووود!!! در واقع ترمووود یک برند تجاری است که تنها اعضای سندیکای جهانی ترمووود (Thermowood association حق استفاده از این کلمه یا اصطلاح  را برای چوب های خود دارند ولی با توجه به اینکه قانون کپی رایت در کشور ما رعایت نمی شود متاسفانه بعضی از همکاران ما چوب های اصلاح شده توسط حرارت یا همان Heat treat wood  را با نام ترمووود به مردم عرضه می کنند  صحبت سر اینکه کدام محصول بهتر است مد نظر ما نمی باشد بلکه اطلاعات اشتباهی است که به مشتریان داده می شود.قابل ذکر است که شرکت آیریس نماینده انحصاری  مطرح thermowood ekosampo   فنلاند  می باشد که اولین تولید کننده ترمووود در فنلاند و عضو سندیکای جهانی ترمووود  نیزمی باشد.

این سندیکای جهانی ترمووود که از آن صحبت کردید ،چه  موسسه ای است و در واقع چه وظایفی به عهده دارد؟؟؟

سندیکای بین اللملی Thermo wood در سال 2000 به منظور ترویج و گسترش این محصول در فنلاند تاسیس شد.
این سندیکا 2 وظیفه عمده دارد اول اینکه  تحقیقات و آزمایشات زیادی در رابطه با این محصول می کند تا بتواند اطلاعات هرچه بیشتری در روند هر چه بهتر شدن این محصول کسب کند و دوم اینکه بر تولیدات چوب های  ترموی اعضای این سندیکا نظارت می کند..این نظارت شامل موارد متعددی می باشد که مهم ترین آن مشخصات فنی می باشد.از وظایف این سندیکا بازدید از کارخانجات تولید کننده چوب ترمو توسط ناظرین این سندیکا و بررسی و آزمایش مرتب محصولات تولید شده درآزمایشگاه های مخصوص است .باعث افتخار است که بگویم ekosampo  فنلاند اولین عضو این اتحادیه جهانی نیز می باشد.

آیا شعاری برای شرکتتان انتخاب نموده اید؟

بله ما از ابتدای ورودمان با شعار طنین آهنگ طبیعت بر زندگی وارد عرصه فعالیت شدیم زیرا معتقدیم که چوب میل به رشد، بالندگی و نرمش را در زندگی و احساس انسان جاری می کند که با کاربرد مناسب آن در محیط زندگی، می توان فضایی آرام و دلپذیر به وجود آورد. چوب با توجه به اینکه از مصالح ساخت دست بشر نیست و پایه آن موجود زنده است از نظر عملکرد تفاوت های بسیاری با مصالح دیگر دارد.حس زیبایی وآرامش وطبیعی بودنی که از چوب به ما منتقل می شود با هیچکدام از مصالح دیگر قابل مقایسه نمی با شد.

 

تماس با ما

تهران،نیاوران،خیابان پور ابتهاج(نرسیده به کاشانک)،خیابان خداوردی،کوچه آراسته،پلاک 12

تلفن: 22296209 -22286212
فکس: 26455246